IBAFi 27. kongress Tokios

13.-14. aprillil toimus Jaapanis IBAF-i (Rahvusvaheline Pesapalli Föderatsioon) 27. korraline ajalooliseks tituleeritud kongress, kus ratifitseeriti ühinemine ISF-ga (Rahvusvaheline Softpalli Föderatsioon) WBSC (World Baseball Softpall Confederation, Maailma Pesapalli Softpalli Konföderatsioon) nime alla ning lükati käima kampaania Play Ball 2020, mille eesmärgiks on mõlemad alad tagasi olümpiamängudele tuua. Kampaania koduleht asub aadressil playball2020.com.

Spordialade ühinemine on arutluse all olnud juba aastaid, pärast seda kui mõlemad alad tulutult oma jõududega püüdsid olümpiaprogrammi tagasi pääseda. Kuigi varasemalt on esitatud nii liitumise poolt- kui vastuargumente, on jõutud seisu, kus jõudude ühendamine on viimane võimalus saada positiivne vastus Rahvusvaheliselt Olümpiakomiteelt (IOC). WBSC kampaania esimene kadalipp on juba maikuus Peterburis, kus toimub IOC juhtide kohtumine ning vähendatakse kandideerivate alade arvu. Lõplik otsus tehakse aga septembris.

 

Liitumine ratifisteeriti kongressil ühehäälselt. Ühendatud alaliit koondab enda alla 130 riiki ning umbkaudu 65 miljonit mängijat. Siinjuures tasub märkida, et 40% riiklikest alaliitudest olid pesapalli ja softpalli jaoks juba nagunii ühised, sealhulgas Eestiski. Ülejäänuid riiklikult tasemel siiski liituma ei sunnita.

Et kurikaalasid publikule atraktiivsemaks teha, muudetakse olümpia tarvis ilmselt ka pisut mängude formaate - näiteks on pakutud välja, et mängitakse 9 inningu asemel kõigest 7.

Kongressil valiti ka uus IBAF-i juhatus. Presidendiks jäi vastuhäälteta endiselt Riccardo Fraccari (Itaalia), kes oligi ainus kandidaat sellele positisioonile. Asepresidentidena kinnitati vastuhäälteta Alonso Pérez (Mehiko), Tom Peng (Hiina Taipei) ja Antonio Castro (Kuuba) ning peasekretärina Israel Roldan (Puerto Rico). Suurim konkurents oli ilmselt varahalduri positsioonile, kus Angelo Vicini (San Marino) alistas anonüümsel hääletusel senise varahalduri René Laforce (Belgia). Vabaliikmetena hääletati ametisse Paul Seiler (USA), Masaaki Nagino (Jaapan) ja Luis Melero (Hispaania). Lisaks kinnitati kontinentide asepresidentidena Jorge Otsuka (Brasiila) Ameerikas, Lee Byung Suk (Lõuna Korea) Aasias, Ishola Williams (Nigeeria) Aafrikas, Jan Esselman (Holland) Euroopas ja Ron Finlay (Austraalia) Okeaanias.

Enne kongressi algust toimus CEB (Euroopa Pesapalli Konföderatsioon) koosolek, kus anti ülevaade viimastest uudistest. Ühe suurima muudatusena suletakse kulude kokkuhoiuks käesoleva aasta lõpus CEB senine kontor Saksamaal. Positiivse poole pealt aga spordiala arendusse suunatavat raha loodetakse lähiaastatel suurendada. CEB järgmine kongress toimub praeguste plaanide järgi Prahas 2014 aasta veebruaris.

Arenduskomisjoni koosolekul anti kerge ülevaade WCBF (World Children’s Baseball Fair, Maailma Laste Pesapalli Mess) tegevusest. WCBF toob iga suvi kokku 10-11 aastased lapsed erinevatest maailma piirkondadest, tutvustades neile pesapalli. Rõhk ei ole võistlusmomendil, vaid sellel, et lapsed veedaksid toredalt aega ning tutvuksid teiste kultuuridega. 1994 aastal Jaapanis võttis sellest osa ka Eesti. Lisaks sellele tutvustati koosolekul IBAFi välja töötatud ametliku skooriarvestussüsteemi, mille püüame esimesel võimalusel ka siinmail kasutusele võtta. Ametlik manuaal lubati välja anda lähikuudel. Samuti on IBAFi kodulehel avatud tasuline kohtunike sektsioon, kuhu hakkavad regulaarselt ilmuma juhendid, videod ja enesetestid.

 

Eesti Pesapalli ja Softpalli Liitu esindas kohapeal juhatuse liige Riho Peterson.

Märksõnad: