Pesapall

Pesapall on võistkondlik sportmäng, milles osalevad kaks 9liikmelist võistkonda, kes tegutsevad vaheldumisi ründajate ja kaitsjatena.

Mängitakse spetsiaalsel 100–120 m läbimõõduga sektorikujulisel väljakul. Neli nn pesa moodustavad väljakul ruudu, mille küljepikkus on 27,43 m. Pesadevaheline mõtteline joon jaotab väljaku eesväljakuks ja tagaväljakuks.

Ründava võistkonna mängijad löövad kurikaga vastasvõistkonna söötja poolt ette visatud palli väljakule. Kohtunik jälgib, kas tegu on õige või vale sööduga. Reeglitekohasel pallile pihtasaamisel muutub lööja jooksjaks ja tema ülesandeks on jõuda esimesse pessa enne palli. Ründajad püüavad väljakul kindlas järjekorras läbi joosta neli pesa; ühel pesal võib korraga olla ainult üks jooksja ning üks jooksja ei tohi teisest mööduda. Kaitsev pool püüab ründavat poolt punktisaamisel takistada, püüdes palli kinni enne selle mahakukkumist, toimetades palli pesasse enne jooksjat või puudutades jooksjat palliga.

Mängu pikkuseks on enamasti 9 ründe- ja 9 kaitsevooru kummalegi võistkonnale. Voor lõpeb, kui kolm ründavat võistkonnaliiget on väljakult minema (auti) saadud. Võistluse tulemus on 9 vooru jooksul kogutud punktide summa, rohkem punkte kogunud võistkond on võitja.

Pesapalli sünnimaa on USA, esimesed reeglid koostas 1845. aastal Alexander Cartwright. Pesapall tõusis kiiresti ameeriklaste meelisspordialaks. National League (NL) asutati juba 1876, konkureeriv American League (AL) lisandus 1901. Mõlema profiliiga võitjad selgitavad oktoobris nn World Seriesi raames riigi parima meeskonna.

Amatööride MM-võistlusi (World Cup) on peetud 1938. aastast ning samal aastal asutati ka Rahvusvaheline Pesapalliliit (International Baseball Association, IBA), mis pärast mitmeid nimemuutusi kannab alates 2000. aasta kongressist nime IBAF (International BAseball Federation).

35 MM-ist 25 on võitnud Kuuba, veel on meistriks kroonitud Suurbritannia (1), Venezuela (3), Dominikaani Vabariik (1), Colombia (2), USA (2) ja Puerto Rico (1).

Aastatel 1904, 1912, 1936, 1952, 1956, 1964, 1984 ja 1988 oli pesapall olümpiamängudel programmiväline ala, alates 1992. aastast aga täieõiguslik olümpiaala. Barcelonas ja Atlantas võidutses Kuuba meeskond, neli aastat tagasi Sydneys saatis edu USA meeskonda. Kuubalased pidid leppima teise kohaga.