Eesti pesapallihooaeg 2013

Pantrid vs Old Stars

Eesti 2013 aasta pesapallihooaeg on jõudnud lõpusirgele ning selja taga on ilmselt viimase kümnendi tihedaima mängugraafikuga suvi. Mais astus võistlustulle 4 klubi, millest 3 on Eesti pesapallisõbrale vast juba vanad tuttavad - Kiili Pantrid, Tallinna Pesapalliklubi ja Kostivere Amigos. Paljudele ootamatult aga loodi veel loetud päevad enne hooaja algust senise Tallinna Pesapalliklubi mängija ning abitreeneri Urmas Antsmäe juhtimisel uus klubi Old Stars, mis koondas - nagu nimigi lubab - enda alla peamiselt Tallinna Pesapalliklubi ja Kiili Pantrite vanemad staarmängijad ning koosseisu tugevdamiseks ka nüüdseks tegevuse lõpetanud Keila Pitbullsi liikmed.

Hooaja mängud jaotati kolme vooru ning igas voorus mängisid kõik klubid omavahel ühe mängu. Sisuliselt tähendas see iga osaleva klubi jaoks ühte mängu nädalas, mis küll osutus pea kõikidele klubidele ka üsna koormavaks - mängiti nii mõnigi kohtumine, kus üks pooltest või lausa mõlemad suutsid väljakule panna vaid 8 mängijat tavapärase 9 asemel. Mängitakse meie mail pesapalli ju siiski vaid hobikorras ning osavõttu võivad takistada nii töö, pere kui ka vigastused.

Üsna hooaja alguses oli juba mängupildi järgi selge, millised kaks klubi kohtuvad finaalis. Favoriit Kiili Pantrid on pidanud sel hooajal küll hakkama saama 2012 aasta Eesti parima söötja tiitliga pärjatud Kristjan Ojasaareta ning söödumäele astusid peamiselt Ergo Rohi (ERA 2.08, 5 võitu) ja Kevin Kiil (ERA 9.61, 2 võitu), kuid ka Tauno Koppel (ERA 1.69, 1 võit). Pantrite edu seisnes sel aastal peamiselt tugevas rünnakus - lausa kolmel Pantril oli löögiprotsent (batting average) üle 0.600 (Hargo Kalaus, Tauno Koppel ja Andreas Mändmets) ning 0.500 piiridesse mahtusid veel kaks meest (Reijo Sõmer ja Marek Nurk). Samuti näitasid Pantrid mängult-mängule kindlakäelist kaitsetööd. Kiili Pantrid suutsid sel aastal taaskord võita kõik Eesti meistrivõistluste kohtumised, neist enamik kusjuures ülekaalukalt.

Kiili Pantrid on läbi aastate olnud hea kasvulava ka noortele mängijatele ning peatreener Tauno Koppeli töö Eesti pesapalli tuleviku nimel on kahtlemata tänuväärne. Lisaks möödunud aasta parima uustulnuka tiitli võitnud Aleks Kris Koppelile esindasid U12 vanusegrupist Pantreid veel ka Ralf Tõra, Hendrik Väljataga ja Markus Kuhlbach, kelle tuleb juba julguse eest suur kiitus anda, kuna pole ju lihtne seista võrdsena vastamisi täiskasvanud mängijatega.

Teine tiitlipretendent oli uus klubi Old Stars, kelle nimekirjas astus söötjana hooaja jooksul üles lausa 7 mängijat, mis on ilmselt Eesti meistrivõistluste rekord. Tõsi küll, suurimat rolli nende seas mängisid Kristjan Kruus (ERA 2.57, 3 võitu), Raul Pirson (ERA 9.96, 2 võitu, 1 kaotus) ja Rauno Ney (ERA 3.86, 1 võit). Klubi lööjatest olid parimad Kaupo Kruus (AVG 0.474), Holger Kask (AVG 0.414) ja Kristjan Kruus (AVG 0.407). Allakirjutanu hinnangul olid aasta ühed põnevaimad kohtumised just need, kus üheks osapooleks oli Old Stars. Nii mõnegi võidu võttis klubi üsna napilt ja nende hulgas oli kaks mängu, mis kestsid lausa 10 inningut - Eestis üsna harva ette tulev olukord. Kuigi Pantritele jäi Old Stars kõigis kolmes mängus alla, siis ülejäänud mängudest on neil ette näidata vaid võidud, mistõttu on klubi koht finaalis igati välja teenitud.

Tallinna Pesapalliklubi senised positsioonid muutusid üksjagu pärast nelja põhikoosseisu mängija liikumist Old Starsi, mis jättis klubi sisuliselt ilma ka kogemustega söötjatest. Klubi esinumbriks sai seetõttu Kaspar Rannaääre (ERA 10.62, 1 võit, 4 kaotust), teda toetasid Kanadas üles kasvanud Eesti Meistrivõistluste uustulnuk Paul Marley (ERA 5.59) ning hooaja arenedes ka Raul Mee (ERA 15.12, 1 kaotus) ning meeskonna peatreener Mirko Haavel (ERA 20.25, 2 kaotust). Rünnakus näitasid end heast küljest peamiselt Kaspar Rannaääre (AVG 0.550) ja Paul Marley (AVG 0.409).

Kostivere Amigose esinduses jagasid söötja rolli enam-vähem võrdses mahus Kristjan Kukk (ERA 7.33, 2 kaotust) ja Kaarel Olesk (ERA 12.62, 1 võit, 4 kaotust). Ründes olid parimad Michael Hoolehan (AVG 0.360) ja Thomas Corum (0.333).

Hooaeg jätkub 3.-4. koha mängudega juba homme 31. augustil Tallinna Hipodroomil, kus Tallinna Pesapalliklubi kohtub Kostivere Amigostega. Mängud algavad kell 12 ja 16, mõlemad mängud kestavad 7 innigut ning mängitakse kahe mängu võiduni. Juhul kui on vaja pidada ka kolmas mäng, toimub see pühapäeval 1. septembril Kostivere pesapalliväljakul.

Finaalmängud peetakse 7. septembril kell 12 ja 16 sama süsteemi alusel Kostivere Pesapalliväljakul. Publikule on mängud tasuta, nii et tulge nautige selle hooaja otsustavaid mänge!